Rendes Tavaszi Egyházmegyei Közgyűlés Zselízen

2025. május 23., péntek

2025. május 18-án tartotta meg Zselízen a barsi egyházmegye a rendes tavaszi közgyűlését.

Az istentiszteletet Pásztori Attila nagyodi lelkész tartotta Péld 11,2-14 alapján. Hangsúlyozta a tanácsosok jelenlétének fontosságát egy nép életében. Elmondta, kétféle sors áll a keresztyén ember előtt, s mindig meg kell tudni állni felemelt fővel az Úr színe előtt, aki elhívott minket. A jó utáni vágy pedig már önmagában áldás.

Oros Zoltán egyházmegyei gondnok a számbavétel után kijelentette, hogy a 45 alkotói tagból 35-en jelen vannak a közgyűlésen, így az határozatképes.

Első pontként felterjesztésre került az esperesi jelentés a Zsid 4,12 igerész alapján. Révész Tibor, az egyházmegye esperese emlékeztetett arra, hogy a 2024-es év az élő Ige évének volt meghirdetve. Kiemelte, mennyire fontos, hogy részt vegyünk az egyházmegyei alkalmakon, melyek az elmúlt esztendőben is szép számban voltak megtartva. Megemlítette az ökumenikus alkalmakat, a böjti evangelizációkat, a házasokért tartott alkalmat, az egyházmegyei majálist, a Szeretethíd megszervezését a gyülekezetekben, hitmélyítő alkalmakat, konfirmandusok találkozóját, bibliaversenyt, táborokat.

Elhangzott a személyeket, szolgálatokat, ingatlanokat érintő statisztikai adatok. Kiemelt családi eseményként említve meg az egyik szolgatárs házasságkötését, illetve azt, hogy az egyik szolgatárs megözvegyült. Az esperes jelentését Ézs 55,11-el zárta.

Második pontként hangzott el az egyházmegyei pénztári jelentés. Ismertetve volt a 2024-es esztendő egyházmegyei gazdálkodása. Harmadik pontként meghallgathatók voltak az egyházmegye bizottságainak beszámolói.

A missziói beszámolót Ficzere Tamás nyitrai lelkész a Zsolt 121,1-2-vel indította. Értékes alkalmakról szólt, ökumenikus imahetek megtartásáról, karácsonyi vásárról, koncertekről, kézműveskedésekről, anyák napi alkalmakról, táborokról. Hangsúlyozta, az énekkarok nem csak református alkalmakon szolgálnak. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy egyházmegyénkben is van, aki bekapcsolódik a nyitott templomok éjszakája elnevezésű programba. Működik a börtönmisszió, van szolgálat a pszichiátriai intézetben. Vannak könyvmissziós alkalmak, egyházmegyénkben szolgált a kóreai missziós gyülekezet, és zenekarok által dicsőítő alkalmak is voltak.

A gazdasági, építési beszámoló az őszi egyházmegyei közgyűlésre lett elhalasztva.

A diakóniai beszámolót Mente Sándor Veronika barsváradi lelkésznő ismertette. Beszámolóját a Jn 13,15 igeverssel vezette fel. Hangsúlyozta, hogy Léván a Forrás, Zselízen a Mózeskosár továbbra is szeretettel várja a bölcsődei korúakat. A Szeretethíd felvidéki megnyitója Pozbán volt megtartva. Adománygyűjtés volt hirdetve a Diakóniai kKzpontnak, valamint a Fülöp család részére is. Az adománygyűjtés több szálon fut egyházmegyénkben. Van ruhaadomány-, tanszer-, játék-, „Nyilas Misi karácsonya” ajándékcsomag-, „Tartós Szeretet” élelmiszergyűjtés… Kiemelte, hogy elindult a Diakóniai Központ lelkigondozói szolgálata, vagyis tárgyi segítségnyújtás és a szociális tanácsadás mellett szakszerű segítő beszélgetésekre lesz lehetőség.

A lelkigondozói beszámoló gerincét a „Ne félj, mert én veled vagyok…” igevers adta. Hangsúlyozva volt, hogy nem csak az idősek otthonában, kórházakban, családlátogatásokon folyik a lelkigondozás, de a szenvedély- és pszichés betegek között is az intézményekben. A telefonos lelkigondozói szolgálat továbbra is működik Reményre hangolva meghallgatom név alatt.

Ambrus Erika ipolypásztói-garamsallói lelkésznő a sajtó munkáját vezetve hangsúlyozta, hogy milyen értékkel bír a bizonyságtétel. Részletes beszámoló hangzott el írókra és cikkeikre lebontva. Felsorolásra került valamennyi beszélgetés, interjú, plakát, szórólap… Ugyanakkor voltak közzétéve alkalmak a youtube-ra, facebookra, az egyházmegye weboldalára… Megemlítésre került az iratmisszió is.

A közoktatási jelentés alapját az 1 Timóteus 4,4-5 adta. A beszámoló az iskolaügyről szólt. Elmondta, milyen sokszínű szolgálatot végeznek az érsekkétyi óvoda és iskola diákjai, számos versenyen vesznek részt. Ismertette, nem minden községben működik magyar iskola, ám a hittanórák és a konfirmációi előkészületek meg vannak tartva. Kiemelten szólt a ringatókról, vasárnapi iskolákról, gyermek- és ifjúsági programokról, valamint a presbiteri továbbképzőről.

A jelentéseket Mente Róbert egyházmegyei világi főjegyző beszámolója zárta arról a szolgálatról, amit egyháztörténeti kutatásai során végez. Ismertette, hogy beszkennelték az egyházlátogatási jegyzőkönyveket: protokollum 1786-ból, iskolák vizitációja 1816-ból és ’17-ből, az első ABC-s olvasókönyvek eladási listája nem csak a gyermekek számára 1835-ből, lelkészi és rektori díjlevelek, hivatalnokok nyilvántartása, valamint a levéltár katalógusa 1890-ből.

Hangsúlyozta, látogatást tett Kismányán, Valkházán és Alsószecsén és ismertette templomaik állapotát, kiemelve azok jellegzetességeit. Megemlítette, hogy 1944-ben az Oroszka-Csatai fiókegyházközségben felszentelésre került az új egyházközség imaháza. Néhány hónap múlva azonban a gyülekezet nagy részét kitelepítették. A csatai-oroszkai gyülekezet 66 év elmúltával éledt újjá hamvaiból! Végezetül A3-as méretben kinyomtatva, bekeretezve odaajándékozta a barsi egyházmegye 1874-ből való viaszpecsét lenyomatát a mindenkori esperesi hivatalnak. Hangsúlyozta, szeretné, ha ez a Nagysallai János esperes úr idejéből való lenyomat a mindenkori esperesi iroda ékes dísze lenne!

Utolsó pontként az érsekkétyi iskola igazgatónője által május 13-án befutott kérvénye volt feltárva, mely szerint egy új iskolabusz megvásárlására szeretnének gyűjteni.

Miután az esperes lezárta a közgyűlést, szeretetvendégségre hívogatta a megjelenteket.

Mente Sándor Veronika, Mente Róbert

események továbbiak →