Csodát virágzik a jelen

2015. március 24., kedd

Ha a csoda szót halljuk, felkapjuk a fejünket, hiszen ki vagyunk éhezve a csodákra, s olyan hisszük is nem is hozzáállással figyeljük a jelen csodáit. Most egy igazi csodáról, egy hihető, valós csodáról számolok be.

A fenti címmel került megrendezésre Nyíregyházán 2015. március 6–7-én a Kárpát-medencei református iskolák versenye és találkozója. A szervezők, a Jókai Mór Református Általános Iskola és Nyíregyháza Városi Református Egyházközség mindent megtettek azért, hogy a 27 református általános iskolából érkezettek jól érezzék magukat. A találkozó jelmondata: „Magyarságom a gyökér, mely hozzáköt a földhöz, s nemzethez. Emberségem a korona, mely a fa törzsét egyenesen nőni tanítja.” (Wass Albert) eleve meghatározza, hogy miről szólt a találkozó.

Felvidékről az alistáli, az érsekkétyi, a rimaszombati és a rozsnyói egyházi iskolák diákjai és pedagógusai vettek részt a versenyen, ahol több kategóriában lehetett nevezni, vers-és próza, népdal, szóló néptánc, magyar anyanyelvi verseny és rajzverseny.

Az érsekkétyiek 3 kategóriában versenyeztek, versmondásban Molnár Vivien, fölkészítője Molnár Tímea; népdalban Nagy Csomor Márton, fölkészítője Nagy Csomor Ildikó és Riedly Krisztián; valamint szóló néptánc kategóriában Molnár Kira Dorka és Riedly Miklós Kristóf – mindketten a zselízi Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes táncosai – akik Alsó-Garammenti lassú és gyors csárdást táncoltak, fölkészítőjük Riedly Krisztián volt. A gyerekek bátran és ügyesen szerepeltek, mint a népdal, mint pedig a szóló néptánc kategóriában az első helyen végeztek.

S hogy mi ebben a csoda? Mondhatnánk, ez a kitartó munka, a sok gyakorlás eredménye, nem pedig csoda. Pedig csoda, többszörös csoda volt ez a hétvége. Már azzal, hogy volt, aki megszervezte – és nagyon pontosan, remek színvonalon – ezt a találkozót és versenyt; csoda, hogy ezek a gyerekek ilyen tehetségesek; csoda, hogy annyi Istent szerető-kereső gyerek, a jövő egyháztagjai egy helyen, örömben és izgalomban, de mindenképp nagy szeretetben együtt voltak; csoda, hogy egy ilyen kis iskola, mint az érsekkétyi, 3 produkciót tudott küldeni és abból kettő az első helyen végzett.

Miért, honnan ez a sok csoda? A találkozó vezér-éneke, mely Túrmezei Erzsébet versének megzenésített formája, egyértelműen elmondja: „Előttünk jársz! Te vagy az Élet!/A tegnap is hirdeti fényed,/de ha mi ma követünk Téged,/csodát virágzik a jelen!”

Hát virágozzon is, Isten dicsőségére!

Ambrus Erika

 

események továbbiak →