EGYH-KCP-19-P-0126
Támogatási azonosító: EGYH-KCP-19-P-0126
Kedvezményezett: Szlovákiai Református Keresztyén Egyház
Elnyert támogatás: 1.725.000.000 Ft
Támogatás célja: Református beruházások és fejlesztések Felvidéken
A jóváhagyott és folyósított támogatást öt nagyobb fejezetbe csoportosított programok megvalósítására használtuk fel.
I. Az egyházközségek megerősítése 639 158 001 HUF
A támogatás terhére 129 egyházközségben tudtunk végezni elengedhetetlen és régen halasztott
épület-felújításokat és karbantartási munkálatokat. Templomok, lelkészlakok, gyülekezeti termek felújításai nélkülözhetetlen voltak a gyülekezeti élet további fenntartásához, és a jövőben a gyülekezet közösségépítő szerepét hivatottak erősíteni.
II. Lelkipásztorok munkakörülményeinek javítása 181 318 615 HUF
A felvidéki társadalom a kommunista diktatúra eszméi és a jelenleg erős liberális társadalomértelmezés által jelentősen meghatározott közösség. A lelkészi hivatás sok tekintetben alulértékelt. A szlovák állam jelenlegi egyház-finanszírozási rendszere nagyon alacsony szinten tartja a lelkészi jövedelmet. Mindezek következtében a lelkészek jelentős részénél nehézséget okoz családjuk fenntartása mellett saját jövedelmükből áldozni a lelkészi szolgálatok akadálymentes ellátására. A támogatás a mindennapi lelkészi szolgálat körülményeinek javítására.
III. Iskoláink megerősítése és hosszú távú működésének biztosítása 145 667 397 HUF
A támogatás ezen részét a Felvidéken működő református iskolák megerősítésére használtuk fel. Míg a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretein belül 24 helyszínen tudtunk óvodát, bölcsődét létre hozni, az egyház vezetősége ezen támogatással a már évtizedek óta működő 7 oktatási intézményünk hosszútávon megoldatlan problémáit orvosolta. Alistálon egy 10kw teljesítményű saját akkumulátorral ellátott naperőművet építettünk ki az általános iskola épületén, Martoson kisbuszt vásároltunk, sikerült felújítani az iskola használatában levő egyik épületet, illetve megvásárolni azokat az eszközöket (mosógép, fűnyíró, konyhai eszközök), melyek elengedhetetlenek voltak a működés hosszútávú biztosításához. Érsekkétyen egyrészt a református iskola által használt épület szociális helyiségeinek felújítását fedeztük. Martoson, Érsekkétyen és Léván az oktatási intézmény működési költségeihez is hozzájárultunk.
Rimaszombatban a Tompa Mihály Református Gimnázium belső felújítását követően megkezdtük a külső homlokzat felújítását. A felújítás mellett a műemlékvédelmi hivatal által előírt régészeti feltárást és restaurátori kutatást is el kellett végeznünk.
IV. Közegyházi szempontból kiemelt beruházások és működés 407 469 605 HUF
Hosszabb előkészítési folyamatok után a projekt ezen részéből 14 helyszínen tudtuk előkészíteni, elkezdeni vagy folytatni a műemléktemplom felújításának folyamatát. Voltak helyszínek, ahol a régészeti, restaurátori, statikai kutatásig jutottunk (Gömörszkáros, Felsővály, Rimaszécs, Zsíp, Sajórecske), vannak helyszínek, ahol a restaurálás, illetve műemlék egy-egy részének megújítása megvalósulhatott. Búcson a templom tetőzetének megújulása valósult meg. Péderen és Abaújszinán folytatni tudtuk az árpádkori templom belső felújítását, Garamlökön a torony homlokzata további részének felújítása valósulhatott meg, Apácaszakállason több fázisban a szószék és karzatelőlap restaurálását tudtuk elvégezni, Komáromban a hatalmas templomtorony felső részének teljes külső fejújítását végeztük el, Kisvisnyón és Deregnyőben a templomtorony süvegének felújítása valósulhatott meg, Felsőrásban a program keretén belül a középkori templom teljes tetőzete megújulhatott.
Egyházunk magyar elnökségének döntése értelmében több olyan helyszínen valósulhatott meg beruházás, amelynek hatása nem csak egy egyházközséget érint, vagy a beruházás jellege külön figyelmet érdemelt.
Megvásároltuk azokat az eszközöket, melyek elengedhetetlenek voltak az egész program koordinálásában, lebonyolításában és elszámolásában. A program koordinálásának és elszámolásának személyi és dologi kiadásainak költségei is itt kerültek elszámolásra. Ugyanúgy ezen fejezet keretén belül kerültek elszámolásra a program megvalósításának banki költségei is.
V. Magyar Kollégium kialakítása Kassán 351 386 382 HUF
A támogatás egyik célja 60 férőhelyes kollégium biztosítása egyetemi, főiskolai hallgatók részére Kassán, ahol a jelentős magyar diákság jelenléte ellenére máig nem biztosított a magyar kollégiumi élet. Miközben Komáromban és Pozsonyban magyar kollégium működik, Nyitrán egyházunk által működtetett kollégium szolgál csaknem húsz éve. A nyitrai tapasztalatokat felhasználva egyházunk Kassán is hosszútávon tudna működtetni egy magyar kollégiumot. A jelzett támogatásból a kollégiumi program első fázisát vállaltuk megvalósítani, ingatlanvásárlás és az átépítés tervezésének elindítását.
A Kassai nyilvános árverés harmadik fordulójában 2023. március 20-án 1.050.000 € összegért sikerült megvásárolnunk Kassa – Óváros kataszterében található és a 10333-as számú tulajdonlapon vezetett – 310-es számú parcella – beépített területet és udvart – 572 m2; 311-es számú parcella – kertet – 338 m2 és 961-es helyrajzi számmal ellátott 310-es számú parcellán található épületet. Az ingatlan Kassa történelmi belvárosának szélén található, mintegy nyolcvan méterre Márai Sándor szobrától, több egyetemi kar közelében. Háromszintes, adminisztratív épület, az 372,68 m2 alapterületű alagsorában raktárak és relaxációra alkalmas helyiségek, a földszint és az első emeleten is 372,68 m2 hasznosítható terület van. Az ingatlanhoz 199,32 négyzetméterű udvar található, amely autóval is megközelíthető. A tárgyalt támogatásból térítettük egyrészt az ingatlan árverésen történő megvásárlásának teljes árát, a vásárlás és tulajdonjogbejegyzés költségeit, valamint a felújítást előkészítő beruházási terv kidolgozását.