Egyházi vezetők nyilatkozata az Európai Unió Tanácsának szlovákiai elnökségéhez
2016. május 14., szombat2016. május 12-én került sor Pozsonyban a szlovákiai keresztyén egyházak és a zsidó hitközségek vezetőinek találkozójára, amelyen közös nyilatkozatot fogadtak el a Szlovák Köztársaság az Európai Unió Tanácsának elnökségéhez.
Stanislav Zvolenský érsek meghívására a Katolikus Püspöki Konferencia Generális Titkársága épületében került sor a szlovákiai keresztyén egyházak képviselőinek és a Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége elnökének találkozójára. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat Fazekas László püspök, az Evangélikus Egyházat Miloš Klátik püspök, az Ökumenikus Tanács elnöke, a Görögkatolikus Egyházat Ján Babjak érsek, a Pravoszláv Egyházat Rastislav érsek, a kisebb egyházakat Štefan Evin, a Testvéregyház elnöke, a Zsidó Hitközségek Központi Szövetségét pedig Igor Rintel elnök képviselte.
A találkozó témái között szerepelt Szlovákia elnöksége az Európa Unió Tanácsában és az egyházak finanszírozásának kérdése. Megegyezés született, hogy az EU-s elnökség kezdetén az egyházak képviselői ökumenikus istentiszteletet tartanak a pozsonyi Szent Márton templomban. Az egyház finanszírozásával kapcsolatban szintén egyezség született arra vonatkozólag, hogy az egyházak közösen keresik a lehetőséget egy megfelelő finanszírozási modell kialakítására.
Az egyházak képviselői egy közös nyilatkozatot is elfogadtak Szlovákia Európai Únió Tanácsa elnökségi tisztségével kapcsolatban, amely az alábbiakban olvasható:
„A szlovákiai keresztyén egyházak és zsidó hitközségek képviselőiként szeretnénk támogatni a Szlovák Köztársaság Kormányát az Európai Unió Tanácsa elnökségi tisztjének betöltésében. Ez az esemény megfelelő lehetőség arra, hogy Szlovákiát olyan modern országként mutassuk be, amely nagymértékű társadalmi átalakuláson ment keresztül. Szlovákiának továbbra is az Európai Unió aktív tagjának kell maradnia, és egyúttal meg kell őriznie lelki és kulturális önazonosságát.
Nagyon fontos, hogy Európa az elvilágiasodás és a migránsválság idején is megőrizze a zsidó-keresztyén alapon álló lelki örökségét. Ennek az örökségnek a tiszteletben nem tartása komoly társadalmi, szociális és demográfiai hatással van Európára. Azzal a kéréssel fordulunk a Szlovák Köztársaság Kormányához, de az Európai Unió képviselőihez is, hogy a családról való gondoskodás váljon Európa egyik kiemelt prioritásává.
Az Európai Unió Tanácsának szlovákiai elnökségét imádságainkkal fogjuk kísérni.”
Pozsony, 2016. május 12.