Harangmentés a jövőnek – Utoljára szólalnak meg a harangok a szútori református templomban

2018. január 14., vasárnap

A gömöri falu etnikai és vallási összetétele jelentősen megváltozott az utóbbi évtizedekben. A korábban jelentős református gyülekezet szétszóródott, a templom kiüresedett, ami mozdítható volt, a tetőszerkezettel együtt, már rég elvitték, így az épület állapota katasztrofálissá vált. A két harang évek óta némán függ, és csak idő kérdése, hogy mikor tűnnek el, vagy dől rájuk a torony.

Egy 1937-ből származó konventi névtár alapján Szútort még anyaegyházközségként jegyezték és a lélekszáma 194 főt tett ki, melynek Bellény volt a filiája, lelkipásztora pedig Szűcs Árpád, aki magyar nyelvű istentiszteleteket tartott. A községnek 342 lakosa volt, amelyből 211-en vallották magukat magyarnak. Újabb adat az egyházközségről, 53 év után, 1990-ből származik, akkor már csak húsz személyt tartanak nyilván. Az elsorvadt anyaegyházközség a Rimajánosi Református Egyházközség leányegyházközségévé lett, később a létszám csökkenése miatt szórvánnyá nyilvánították. Ma is Jánosihoz tartozik, ahol jelenleg Bihari László Richárd a lelkipásztor.

Az Én népem című film 1997-ben készült és többek között bemutatja a szútori templom akkori állapotát is. Rendező: Antala Zsuzsanna és Somogyi Alfréd.

Az egykor szebb időket megélt, 1810-ben épült templom két harangjának a megmentését tűzték ki célul még az elmúlt év folyamán a Gombaszögi Nyári Tábor szervezői.

A harangok Szútorban utoljára 2018. január 21-én, 10.30 órakor szólalnak meg, hogy még egyszer istentiszteletre hívogassanak, amelyre a református templom mellett kerül sor a rimajánosi gyülekezet tagjai, az elszármazott utolsó szútoriak, valamint az érdeklődők részvételével.

A 11.00 órakor kezdődő istentiszteleten Bihari László Richárd helyettes lelkipásztor szolgál igehirdetéssel. Beszédet mond Nagy Ákos Róbert, a Gömöri Református Egyházmegye esperese és Orosz Örs, a Gombaszögi Nyári Tábor főszervezője. B. Kovács István, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója pedig a szútori református gyülekezetről ad egy történelmi visszatekintést. Az istentisztelet után alpinisták engedik le a torony két harangját, majd felújítás céljából elszállítják őket.

A két harang Gombaszögön talál majd új otthonra, ahol ismét betölthetik eredeti céljukat és újra megszólalhatnak. Mindezt azon a helyen, ahová nyaranta a legnagyobb felvidéki magyar ifjúsági rendezvény révén több ezer fiatal látogat el, hogy együtt lehessen, művelődjön és szórakozzon. 

A harangokat 2018. július 17-én a Gombaszögi Nyári Tábor nyitónapján szentelik újra, a pálos monostorrom közvetlen közelében felállításra kerülő haranglábban – olvasható a Gömbaszögi Nyári Tábor Facebook oldalán.

A harangok azonban továbbra is a Rimajánosi Református Egyházközség tulajdonában maradnak. A sorsukról szerződésben rendelkeznek, amely a Sine Metu Polgári Társulás és a Rimajánosi Református Egyházközség közt kerül aláírásra 2018. január 21-én a rendhagyó istentisztelet végén.

----------------------

A Gombaszögi Nyári Tábor szervezőinek célja, hogy Gömör és a Felvidék távolabbi szegleteinek értékeit bemutassák, a mára elfeledett kulturális és ipartörténeti emlékeit szervesen beépítsék a parkba. Hasonló kezdeményezéssel került át tavaly Tompa Mihály feketehegyfürdői lerombolt szobrának talapzata, amelyre az eredeti alapján új szobor került.

Korábban egy csaknem száz éves cakói pajtát hoztak át a szervezők Gombaszögre, és éledt újjá, mint a tábor színháza.  A valaha volt művelődési táborok kopjafáiból álló park mára már huszonegy tagú.

De számos más elfeledett emlék is felújításra került és kapott új otthont a gombaszögi kempingben, így több kidőlt határ- és kilométerkő és egy tizenkét tonnás ipartörténeti jelentőségű lendkerék is.

Ugyanakkor a gombaszögi völgy is bővelkedik történelmi emlékekben, amelyek feltárása és látogathatóvá tétele szintén szerepel a fő célkitűzések között: tavaly tavasszal egy 14. századi kőfejtőt tisztítottak meg a szervezők, és tettek hozzáférhetővé, ősszel pedig a Magyar Kormány támogatásával megvásárolták a középkori gombaszögi pálos monostor romjait, ahol hamarosan régészeti feltárás veszi kezdetét, és már a közeljövőben egy romkertben válnak láthatóvá a hétszáz éves falak.

Reformata, II


események továbbiak →