Összefogta az egyházakat a CEC nagygyűlése

2013. szeptember 16., hétfő

A szervezők szerint összefogta és megmozgatta a magyarországi egyházakat, valamint az ökumenikus mozgalomnak is hasznot hozott az Európai Egyházak Konferenciájának (Conference of European Churches, CEC) hétfőn záruló, hatnapos budapesti nagygyűlése. A rendezvényen részt vett Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke is.

Fischl Vilmos, a szervező Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: minden, a szervezésben részt vevő magyarországi egyház érezte azt, hogy házigazdaként "felelőssége van" a rendezvény sikeréért, éppen ezért egy emberként álltak az ügy mellé önkénteseikkel még azok is, akik adott esetben nem is tagok a CEC-ben. Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke pedig a nagygyűlés nyitónapján mondott köszöntőt - emlékeztetett.

A főtitkár kiemelte, hogy a magyar kormány is odafigyelt a rendezvényükre, anyagilag is támogatta a fővárossal együtt. Beszédet mondott a nagygyűlésen mások mellett Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter, Hölvényi György, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, továbbá Tarlós István főpolgármester is - sorolta.

Felhívta a figyelmet arra, hogy sikerült elérniük: a nagygyűlésen jelen lévő összes ortodox egyház képviselői közös istentiszteleten vegyenek részt "egy közös szent liturgiával", ilyenre Magyarországon még nem volt példa. Beszámolt arról, hogy a Magyarországon ismert ortodox egyházak képviselőin kívül ott voltak a ciprusi és az albán ortodox egyházak képviselői is. Az egyházi vezetők azzal váltak el a szervezőktől, hogy Magyarország jó hírét viszik el szerte Európában, mert látták az összefogást a kormányzati és egyházi részről a nagygyűlés sikere érdekében - jegyezte meg a MEÖT főtitkára.

Fischl Vilmos elmondta, a kontinens több mint 120 protestáns és ortodox egyházának mintegy 400 delegáltja jött el az alkotmányozó nagygyűlésre, ahol a szervezet megújulásáról és átfogó reformokról is határoztak annak érdekében, hogy a működőképességet fokozzák. A legnagyobb változás az lesz, hogy 2014-ben megszűnik a CEC genfi központja, akkortól kizárólag Brüsszelben lesz a szervezet székhelye, és Strasbourgban egy kisebb, a korábbinál sokkal szerényebb nagyságú irodájuk működik majd. A döntést az ésszerűsítés és az is indokolja, hogy az Európai Unió székhelye Brüsszelben található - tette hozzá a főtitkár. Kitért arra: a nagygyűlésen a delegáltak megszavazták a húszfős elnökség tagjainak névsorát - a testületnek nincs magyar tagja -, a tárgyalások közben alternatívaként 12 tagú, illetve 40 tagú vezető testület létrehozásának lehetősége is felvetődött. Az évente többször ülésező, 60 tagú központi bizottságot ugyancsak megválasztották.

Az 1959-ben alapított CEC az Európa országaiban működő több mint 120 ortodox, protestáns, anglikán, ókatolikus egyház és negyven társult szervezet közössége.
-mti-

események továbbiak →