Szilva, körte, cseresznye…

2015. február 02., hétfő

„Szilva, körte, cseresznye, éljen a haza, egészségünkre!" – énekli a Kárpátia zenekar, s ennek a dalnak a hangulatához képest képzeli el a laikus ember, hogy milyen egy pálinkaverseny – vidám, beszélgetős, nótázós, zenés...

Hát a Baráti pálinkaverseny elnevezésű rendezvény, amelyre január 23-án fél 5 órai kezdettel került sor Vámosladányban, a kultúrházban, egyáltalán nem ilyen volt. Hanem egy nagyon komoly, színvonalas verseny, komoly értékeléssel, tapasztalt szakmai zsűrivel. Varga Edit asszony és férje, Varga Imre elismert szakemberek, pálinkaszakértők. A falu polgármestere, Mojzes István nemcsak a helyet adta a pálinkaversenyhez, hanem ő volt a szavazatszámláló is, ugyanis az értékelők-akik komoly táblázat szerint értékelték a pálinka színét, illatát, ízét, szavaztak egy-egy pálinkafajta helyezésére.

A versenyre 35 mintával neveztek be a pálinkatulajdonosok, volt itt almapálinka, meggypálinka, cseresznye, szilva, barack, vegyes gyümölcsök, erdei gyümölcsök, még fügepálinka is. És olyan különlegességek, mint a borókapálinka, bodza, birsalma, gyalogbodza, szeder, ribizli, berkenye. Helyiek, lévaiak, zselíziek, szentgyörgyiek, komáromiak, környékbéliek hozták vagy küldték el mintáikat a jó eredmény reményében.

Nekem, laikusnak érdekes volt megtanulni, hogyan is kell egy pálinkaminta értékelésének nekifogni. Nem mellékes a pálinka hőmérséklete sem, mi laikusok azt hisszük, jól le kell a pálinkát hűteni, úgy a finom, kiderült, akkor éppen nem érezzük az igazi aromáját, ha az hűtve van. S az is kiderült számomra, a pálinkaverseny nem szórakozás, hanem nagyon komoly, felelős munka. Aminek meg is lett az eredménye, az est folyamán, 10 arany, 10 ezüst, 8 bronzérmet osztottak szét és a legjobb 5 pálinka pedig a Champion kategóriába került.
Maga a verseny is érdekes volt, de még érdekesebb, hogy azt a vámosladányi gyülekezet lelkipásztora, Nt. Icso Sándor szervezte. Talán fölkapjuk erre a fejünket: lelkész és pálinkaversenyt szervez? Miért ne? Sőt, sokkal inkább a lelkész, mint más; hiszen a gyümölcsök, amikből a pálinka készül, a pálinkakészítés tudománya – sőt talán inkább a művészet szót kellett volna használom –, és maga a pálinkát mértékkel kóstolgató ember is az Isten ajándéka. S minden alkalom, ami közelebb viszi az embert az emberhez, fontos számunkra. Tiszteletes úr maga is főzet pálinkát – más rangos pálinkaversenyen is értek el helyezéseket a pálinkái – itt, ezen a baráti pálinkaversenyen is egy arany- és két ezüst-éremmel térhetett haza. Gratulálunk!

Ambrus Erika

események továbbiak →