Felvidékiek Balatonszárszón
2025. augusztus 20., szerdaAugusztus 14-től 17-ig került sor a Reformátusok Szárszói Konferenciájára, a református egyházhoz kötődő értelmiségiek nagy hagyományú évenkénti, többnapos rendezvényére a Balaton partján. A háromszáz résztvevővel zajló eseményen egyházunkból Édes Ákos és Édes Réka deáki lelkipásztorok, valamint Karvansky Mónika, az Ausztriai Magyar Református Lelkigondozó Szolgálat lelkésze Zila Gábornak, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány ügyvezetője felkérésére reggeli Biblia-köröket tartottak.
![]()
A témákat a szervezők a következő kérdések köré fűzték: hogyan tudjuk az összetartozást erősíteni a generációs ütközések tagadása nélkül? Az országhatáron belüli népmozgások korában hogyan integrálhatjuk azokat az új gyülekezeti tagokat, akik nem gyerekkoruktól tartoznak a közösségünkhöz? Hogyan tudunk valóban tanulni az idősebb vagy fiatalabb generációk tagjaitól?
Az ifjúság szolgálatának évében, az idei eseményen kiemelt hangsúlyt kaptak a fiatalokkal kapcsolatos egyházi és társadalmi feladatok is. A nyitóáhítaton Steinbach József püspök, a Zsinat lelkészi elnöke az Isten által véghezvitt formálódásról, az örök fiatal Krisztusról prédikált.
![]()
Igehirdetésének alapjául Mózes első könyvének 45. fejezetének első tizenegy verse szolgált. Beszédében kiemelte, hogy az idei találkozó témáját, a generációk közötti viszonyt is szépen tükrözi a bibliai szakasz, amelyben József felfedi magát a testvérei előtt. Steinbach József arról a nagy szabadításról elmélkedett, amely Jézus Krisztusban vált teljessé és József által is megmutatkozott. Az egyház küldetése az, hogy erről tanúságot tegyen. – Krisztus a feltámadott, az örök fiatal, ő kell, hogy felragyogjon rajtunk, ez egyedül hit függvénye, minden generációnak erre van szüksége – hangsúlyozta a püspök.
Hozzáfűzte: József volt a legfiatalabb a testvérek között, életében a sok nyomorúságon át Isten hitre juttatta, átformálta. Hitében biztos férfi áll a fivérei előtt, és vezetőként is tele van irgalommal. Amikor felfedi magát, könnyekre fakad, nem titkolja el, és minden cselekedetét Isten dicsőségére és a rábízottak szolgálatára fordította.
![]()
Steinbach József kiemelte a kölcsönösség jelentőségét a generációk között, hangsúlyosnak mondta, hogy az idősebbek hitre vezessék a fiatalokat, ám ehhez szeretettel kell odafigyelni rájuk, meghallgatni őket és beszélgetni velük, így formálhatjuk őket, az Igét követve. A püspök kiemelte még az idősebbek tiszteletét és szeretetét, mert együtt, egymás hite által épülhetünk.
Az áhítatot követő megnyitón Gér András zsinati tanácsos arról beszélt, hogy az egész társadalom működését meghatározza a nemzedékek egymásutánisága és egymás mellettisége, amely olyan, mint egy szövet. Kiemelte a napjainkban egyre jobban látható és tapasztalható különbségeket és a kapcsolódási lehetőségeket.
![]()
Arra kérte a konferencia résztvevőit, hogy az elhangzó előadásokat, beszélgetéseket figyeljék olyan szemmel, hogy milyen rendszertani elemeket, jellemzőket fedeznek fel az egyes nemzedékekben, milyen értékek ismerhetők fel, amelyeket hasznosítani tudunk családunkban, gyülekezetünkben, munkahelyünkön, a nemzedékek összekapcsolódásának megértéséből pedig milyen eszközöket tudunk készíteni és felhasználni az evangélium átadására. A csütörtöki nap pódiumbeszélgetéssel zárult, amely a generációk együttélését vitatta meg a mindennapokban.
![]()
Felvidéki képviselet a képen balról jobbra: Urbán Erzsébet, Édes Ákos, Édes Réka, Kecskés Imre, Kecskés Mária, Végső László, Karvansky Mónika és Rácz Zoltán
A pénteki nap reggelén a generációkról és a generációs konfliktusokról szóló előadások hangzottak el, amelyeket szintén pódiumbeszélgetések követtek. A résztvevők délutánonként kiscsoportokban beszélték át a napi témákat, ahol mindenki lehetőséget kapott arra, hogy megossza gondolatait. A délutáni csoportok vezetésének szolgálatába szintén bevonták Édes Réka és Édes Ákos deáki lelkészeket, akikhez egy világi, laikus vezető-társ is párosult, s közös irányítással beszélték meg az elhangzottakat.
A szervezők a kultúrműsorról sem feledkeztek meg, amelyet napzárásként szántak. Szombaton a kárpátaljai BorzsaVári családi zenekarnak tapsolhatott a közönség érzelmeket fakasztó előadásának.
Iski Ibolya, reformatus.hu
Fotó: Édes Ákos
